Mingus Bok- och skivbutik
Mat & Dryck   ISBN: 9151845083160 kr | Köp

Viltsmak

Jonsson, Susanne

Beskrivning:

Det här är inte en bok om jaktminnen, historia eller fakta om olika djurarter. Det är en bok med recept för de flesta arter av vilt som vi äter i Sverige i dag, allt från traditionella rätter till mer nyskapande.
"Min ambition är att balansera sött, surt, salt, beskt och starkt till harmoniska rätter. Min förhoppning är att boken ska inspirera till att prova rätterna hemma, helt eller delvis. Min egen inspiration kommer från resor, arbete och besök på restauranger och matmarknader över hela världen."

Författaren, vars nyckelord i matlagningen är 'säsonger' och 'lokala råvaror', betonar vikten av att välja kött av hög kvalitet och att variera menyn efter årstiden.
Förutom en mängd läckra recept och spännande smakkombinationer, får varje rätt i boken ett eget dryckesförslag som förhöjer smakerna. Som avrundning av måltiden ges förslag på både enkla och lite mer avancerade desserter.

Språk: svenska

Sidor: 121

Förlag: Prisma (2006)

Format: Inb med skyddsomslag

Skick: Nyskick
Skyddsomslag: Skyddsomslag i nyskick
Boken i stort format, liggande foliant.



Fler böcker från samma författare

150 kr | Köp

Västerbottensost

Jonsson, Susanne

(Inb tråd m medb omslag)

ISBN: 9789113032672