Mingus Bok- och skivbutik
Skönlitteratur, Sverige   ISBN: 9789186021368125 kr | Köp

De från norr kommande leoparderna www.finistere.se : maj 2007 - april 2009

Malmsten, Bodil

Beskrivning:

Baksidestext
    Affärsmannen bredvid mig på planet beställer vatten till maten.

    Vatten, vatten, platt vatten och vatten med bubblor, ska han bada, Evian, Badoit, Perrier.

    Jag beställer vitt vin till den så kallade förrätten och rött till den så kallade huvudrätten.

    Jag dricker bara några klunkar ur varje vinflaska men eftersom affärsmannen bredvid mig sitter där med allt sitt myckna vatten känner jag mig som en alkoholist.

    Som om jag skulle dricka mig redlös på de där små vinflaskorna och slänga mig tvärs över sätet i knäet på den vattendrickande affärsmannen.

    Jag skriver i min anteckningsbok:

    SLUTA BRY MIG OM VAD FOLK TYCKER

    Bodil Malmsten /maj 2009/Bretagne Pays de la Loire

    Bodil Malmsten är född 1944 i Bjärme. Efter genombrottet med Damen, det brinner! blev hon snabbt en folkkär diktare och eftersökt uppläsare av egna dikter. Hon har även rönt framgång som prosaberättare och dramatiker. Med Den dagen kastanjerna slår ut är jag långt härifrån, som bland annat nominerades till Augustpriset, fick hon sitt stora genombrott som romanförfattare.

    De från norr kommande leoparderna är Bodil Malmstens tredje loggbok, efter Hör bara hur ditt hjärta bultar i mig (2006) och Kom och hälsa på mig om tusen år (2007).

Språk: svenska

Sidor: 190

Förlag: Btj (2009)

Format: Inb m medbundet omslag

Skick: Mycket gott skick
Skyddsomslag: Inget skyddsomslag



Fler böcker från samma författare





100 kr | Köp

Nästa som rör mig

ID: 558384


250 kr | Köp

Så gör jag : konsten att skriva

ID: 559350


50 kr | Köp

Svartvita bilder. Berättelser

ID: 539461